Kalın kıyafetler içinde gülümseyen çift

 

İş – Yaşam Dengesi Nedir, Nasıl Sağlanır?

Hayatın her alanında olduğu gibi iş ve özel yaşam söz konusu olduğunda da denge önemli bir kavram. Sınırsız internet, akıllı telefonlar, giderek daha da küçülen ve ergonomik hale gelen bilgisayarlar elbette ki profesyonel hayatı kolaylaştırıyor. Ancak madalyonun bir de diğer tarafı var. Eğer kendinizi akşam ailenizle tam sofraya oturmak üzereyken gelen bir e-postayı yanıtlarken buluyorsanız, en sevdiğiniz filmi izlerken yan gözle ertesi günkü toplantının notlarını inceliyorsanız, mesai dışı zamanlarda gelen aramalara hayır diyemiyorsanız, iş ve özel hayat dengesi nasıl sağlanır konusunu gündeminize almalısınız. Üstelik bu dengeyi oluşturabilirseniz hem özel hayatınızın daha iyi gittiğine hem de işteki performansınızın arttığına şahit olabilirsiniz. Nasıl mı? Gelin, birlikte bakalım…

İş ve Özel Hayat Dengesi Kurmak Çok Mu Zor?

İş ve özel hayat arasında bir denge kurmak, ilk başlarda zorlayıcı olabilir. Günlük rutin içerisinde her şeyi hızlıca çözmeye, anında cevap vermeye çok alışmış olsanız da birtakım sınırlar koymak sizi önceleri biraz endişelendirebilir. Ancak zamanla üzerinizdeki iş yorgunluğunun azalmaya başladığını, daha stressiz ve huzurlu bir hayata geçiş yaptığınızı fark edeceksiniz. Bu zor dengeyi kurarken bazı basit adımları takip ederseniz sürecin üstesinden son derece sancısız biçimde gelebilir, dengesiz bir yaşamın neden olduğu yorgunluk ve enerji düşüklüğü gibi şikayetlerden hızla kurtulabilirsiniz.

İş özel hayat dengesi konuşulurken çoğunlukla özel hayat ihlalinden bahsedilir. Oysa çoğu durumda tam tersi de mümkündür. Yeterli motivasyonu sağlayamadığınızda kendinizi bilgisayar ekranına bakarken veya tamamlanması gereken bir işi yapmak yerine sosyal medya ağlarından birinde zaman geçirirken yakalayabilirsiniz. İş ve aile hayatı arasındaki denge doğru kurulduğunda profesyonel performansınızın da arttığını göreceksiniz. Yeterli olduğunuza ve başaracağınıza inanmak, sonucu hayal etmek, moralinizi ve enerjinizi yüksek tutmak motivasyonunuzu artırmak için yapabilecekleriniz arasında yer alır.

Icon with number 1

Zamanı İyi Kullanın

Kendinize ne özel hayattaki sorumluluklarınız ne de profesyonel yaşantınızdaki görevleriniz bakımından fazla yüklenmeyin. Herkesin belli bir kapasitesi var ve bazı işler biraz bekleyebilir! Yapamadıklarınıza değil, yapabileceklerinize odaklanın ve kendinize güzel bir zaman çizelgesi çıkarın. Bu çizelgede, iş özel yaşam dengesi çok önemlidir, mutlaka özel hayatınız için yeterli yer ayırın.

Icon with number 2

Enerjinizi Dengeleyin

İş yaşam dengesi, enerji düzeyinizi de derinden etkiler. Çalışırken enerjinizi olumlu anlamda dengelemeniz son derece önemli. Yorucu ve uzun süren bir toplantının ya da zorlu bir görevin ardından yeniden kendinizi toparlayıp enerjik biçimde çalışabilecek kadar mola veriyor musunuz? İş yerinde minik molalar vermek, oturduğunuz yerde ufak gevşeme hareketleri ile vücudu ve zihni rahatlatmak birkaç iyi taktik olabilir. Mesai sona erdiğinde ise bunu bir sonraki güne enerji depolamak için daha uzun bir mola gibi düşünebilirsiniz.

Icon with number 3

Mekansal Ayrımlara Özen Gösterin

Günümüzde pek çok insan işini evden yapar hale geldi. Dolayısıyla ofise gitmek, mesai saatlerinde sadece işe odaklanmak ve ofisten çıktıktan sonra ailenize, dostlarınıza ve kendinize zaman ayırmak artık daha da zorlaştı. İster ofiste ister evden çalışıyor olun; kendinize bir alan belirlemeniz iş - özel yaşam dengesi bakımından son derece yararlı olacaktır. Evde küçük bir odayı ofis haline getirebilirsiniz. Böyle bir alanınız yoksa yalnızca mesai saatlerinde kullanacağınız bir masa bile işinizi görecektir. Burada kritik olan o masayı, hem aile yemeği için hem online toplantılar için yani dengeler birbirine karışacak şekilde kullanmamak olmalıdır.

İş - özel hayat dengesi ideal şekilde kurulmadığında kendinizi enerjisiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Yoğun geçen mesai saatlerinden sonra ailenizle, dostlarınızla doyasıya ve keyifli vakit geçirmek için içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunan Supradyn’den destek alabilirsiniz. Supradyn’in içeriğindeki B1, B2, B5, B6, B7, B12, C vitaminleri ve demir, kalsiyum, bakır, iyot, magnezyum, mangan normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur.