Çimenler üzerinde gülümseyen kadın

 

Dengeli ve Sağlıklı Bir Hayat İçin 6 Öneri

“Beden” ve “zihin” arasında net farklılıklar olsa da bu iki kavram birbirinden ayrı düşünülmemelidir. Bedeniniz ve zihniniz birbirine bağlıdır. Zihinsel sağlık problemleri fiziksel sağlığınızı, fiziksel sağlık problemleri ise zihinsel sağlığınızı etkiler. Bu nedenle bedeniniz ve zihniniz arasında denge kurulması önemlidir. Pek çok kişi, yaşamlarının yoğunluğu nedeniyle bu konuda güçlük çekmektedir. Bu kişiler her gün yorgunlukla mücadele ederken daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar; fakat nasıl enerji kazanacaklarını bilemezler. Artık yaşamdan keyif alamamalarına neden olan bu durum, aslında düzeltilebilir bir durumdur.

Neler yapılabilir?

Daha sağlıklı olabilmeniz için izleyebileceğiniz birkaç basit adım vardır.

Icon with number 1

Daha fazla uyuyun.

Bedeninizin dinlenebilmesi için uykuya ihtiyacı vardır. Uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız uyuma ve uyanma saatleriniz düzenli olmalıdır. Yatak odanız karanlık ve sessiz olmalı ve yalnızca uyumak için kullanılmalıdır (telefonunuzla oynamayın veya televizyon seyretmeyin). Ayrıca, uyumadan önce kafeinden ve alkollü içeceklerden de uzak durulması önerilir; bunlar uyku düzeninizi bozabilir ve yorgunluk belirtilerini artırabilir. Uyku, beyninizin düzgün bir şekilde çalışabilmesine yardımcı olurken odaklanma ve konsantrasyon gibi zihinsel yeteneklerinizi geliştirebilir. Her yeni güne başlarken günün zorluklarına hazır olmak için kaliteli bir uyku olmazsa olmazdır.

Icon with number 2

Stresten kaçının.

Bunu söylemek yapmaktan daha kolay olsa da öncelikle stresinizin nedenini belirleyerek bir başlangıç yapabilir, ardından çözüm bulmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, stres kaynağı işinizse yöneticinizle programınız konusunda konuşmaktan çekinmeyin. Belki işinizi değiştirmeyi ve sizin için daha anlamlı olan bir kariyer adımı atmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca, boş zamanlarınızda işten uzaklaşmak ve rahatlama yolları bulmak da son derece önemlidir.

Icon with number 3

Daha fazla egzersiz yapın.

Egzersiz, kalp sağlığı, fiziksel dayanıklılık ve ruhsal sağlık açısından önemlidir. Her gün yapabileceğiniz 15 dakikalık egzersizler bile, sağlığınızı ve mutluluk düzeyinizi artırabilir. Egzersize vakit ayırma konusunda güçlük çekiyorsanız işe bisikletle gitmeyi veya öğle arasında yürüyüşe çıkmayı düşünebilirsiniz. Beden ve zihin arasında denge kurmaya yardımcı olan egzersizlerden biri yogadır. Yogada, bir dizi poz arasında yavaş geçişler yapılır.

Icon with number 4

Dışarıda daha fazla zaman geçirin.

Güneş ışığı görmeden uzun süre kapalı alanda bulunmak, rehavete yol açabilir. Bedeninizin D vitamini ihtiyacını karşılayacaken iyi kaynak güneştir. Yalnızca temiz havayı içinize çekmek bile enerjinizi yenilemeye ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Icon with number 5

Sağlıklı ve dengeli beslenin.

Dengeli bir beslenmenin içinde, sağlıklı miktarda protein, esansiyel yağ asitleri, kompleks karbonhidratlar, vitaminler, mineraller ve su yer alır. Bazı kişiler, beslenme düzenlerini kontrol etmekte zorlanırlar. Hazır yiyecekler, gazlı içecekler, alkol ve şekerli atıştırmalıklar gibi yanlış seçimler yorgunluğu tetikleyebilir ve diyabet, obezite ve kalp sorunları gibi fiziksel sorunlara yol açabilirler. Bazen yeterli vitamin ve minerallerin alınması zor olabilir. Kış mevsiminde, taze meyve ve sebzeler daha nadir bulunur. Bazı yiyecekler, diğerlerine göre daha az vitamin ve mineral içerir.

Icon with number 6

Hem kendinize hem başkalarına iyi davranın.

Günlük yaşamın bitmek bilmeyen telaşı içinde bizim için neyin önemli olduğunu ve bizi nelerin mutlu ettiğini unutabiliriz. Yavaşlamak, önceliklerinizi yeniden düşünmek ve dinlenmeye zaman ayırmak son derece önemlidir. Yaşamınızı yeniden değerlendirin, amacınıza odaklanın; kısa bir süre içinde dengenizi yeniden bulduğunuzu hissedeceksiniz.