Kalın kıyafetler içinde gülümseyen çift

 

Magnezyum Nedir, Ne İşe Yarar?

Sağlıklı beslenmeye özen gösterenler, magnezyumun bu konudaki artan popülaritesinin farkındadır. Magnezyum nedir sorusu, insan vücudunda bulunan önemli görevleri olan minerallerden biridir şeklinde cevaplanabilir. Peki, magnezyum ne işe yarar? Kısaca bahsetmek gerekirse magnezyum; kan basıncını dengelemeye, kemiklerin güçlü kalmasına ve kalp ritmini sabit tutmaya katkıda bulunur.(1) Magnezyum nedir, ne işe yarar gibi soruların yanıtlarını öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Magnezyum Yararları Nelerdir?

70 kg'lık bir insanın bedeninde magnezyumun %53’ü kemiklerde, %27’si kaslarda, %19’u yumuşak dokularda ve %1'den azı kan serumunda olmak üzere ortalama 25 gram Mg deposu bulunur.(1) Magnezyum özellikleri bakımından özellikle son yıllarda fazlasıyla öne çıkmıştır, çünkü vücuttaki 300’den fazla enzimin birbiri ile uyum içinde çalışmasına katkı sağlar. (2) Magnezyumun vücut işleyişi açısından son derece önemli görevlerini sürdürebilmesi için doğru miktarda takviyesinin besinler aracılığı ile yapılması gerekir.(4) Bilinçli ve doğru şekilde alındığında magnezyum takviyesinin pek çok olumlu etkisi olabilir. Magnezyum faydaları nelerdir, daha detaylı inceleyelim…

Icon with number 1

Kemik Sağlığına Katkı Sağlar

Magnezyum, hem doğrudan hem de kalsiyum ve D vitamini dengesini sağladığından dolaylı olarak kemik sağlığı üzerinde rol oynar. Mevcut kemik sağlığının korunmasına katkı sağlar.(1)

Icon with number 2

Kalp Sağlığını Destekler

Vücuttaki tüm kasların sağlığını koruyan magnezyum, kalp sağlığında da önemli rol oynar.

Icon with number 3

Regl Dönemi Şikayetleri

B-6 vitamini ile birlikte alınan magnezyum desteği, regl öncesi ve regl esnasında yaşanan şişkinlik, duygusal iniş çıkışlar, meme hassasiyeti, sancı gibi şikayetlerin azaltılmasına yardımcı olur.(5)

Icon with number 4

Kaygı ve Stres

Günlük hayatta pek çok stres kaynağı ile karşılaşabilirsiniz. Düşük magnezyum seviyesine sahip olan kişiler, stresi daha yoğun hissedebilir. Ayrıca magnezyum takviyesinin, uzun yıllardır depresyon tedavisine destek amaçlı da kullanıldığı bilinmektedir.(1)

Icon with number 4

Uyku Sorunları

Magnezyumun en bilinen faydalarından biri uyku kalitesini artırmasıdır. Uyku kalitesinin artması konusunda magnezyumun iyileştirici etkisi bilinir.(1)

Vitamin ve mineral takviyeleri ile enerji metabolizmanıza nasıl katkıda bulunursunuz? sorusuna cevap verirken magnezyumun önemi atlanamaz. İnsan sağlığı açısından pek çok faydası olan magnezyumun doğru dozda tüketilmesi önemlidir. Günlük magnezyum dozu, yaşa ve cinsiyete göre belirlenir.(6) Beslenme yoluyla aldığınız magnezyuma ek olarak hekiminizin önerisi dahilinde magnezyum takviyesi kullanabilirsiniz.