Kalın kıyafetler içinde gülümseyen çift

 

Gün Boyu Enerjinizi Korumanıza Yardımcı Olan Yiyecekler

Güne enerjik başlamak kadar enerjinizi gün boyu sabit tutmak da önemlidir. Özellikle günü yoğun geçirenlerdenseniz sabahki enerjinizi öğleden sonra ve akşamları hissetmiyor olabilirsiniz. Peki, gün boyu enerjik olmak için ne yapmalı? Yeterli uyku, fiziksel aktivite, stres kontrolü ve dengeli beslenme gün boyu enerjinizi korumanıza yardımcı olabilir. Bunlara ek olarak beslenme programınıza ekleyebileceğiniz bazı besinler enerji seviyesinin korunmasına ve daha iyi hissetmenize katkı sağlayabilir. Gün içinde enerjik olmak için dengeli beslenmeye ve meyve sebze tüketimine dikkat etmek önemlidir. kan şekerini düzenlemeye yardımcı ve daha iyi hissettirmeyi destekleyici beyin kimyasallarını tetikleyen yiyecekleri tercih edebilirsiniz.(1)

Gün Boyu Enerjinizi Korumanıza Destek Olacak Besinler Nelerdir?

Tek başına hiçbir besin kişinin sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için gerek duyduğu besin öğeleri ve enerji miktarını karşılamaya yetmez. Bireyin yaşı, cinsiyeti, yaşam tarzı ve sağlık durumu göz önüne alınarak ve kalori sınırlarına dikkat edilerek tüm gıda gruplarından sağlıklı seçimleri birleştirip yeterli ve dengeli bir beslenme programı uygulaması önemlidir. Ancak bazı besinler günlük beslenme programına eklendiğinde enerji metabolizmasını destekleyerek gün boyu zinde kalmak için vücudu destekleyebilir.(2) Enerji veren yiyecekler dendiğinde akla ilk gelen besinlere ve etkilerine göz atmaya ne dersiniz?

Icon with number 1

Kompleks Karbonhidratlar

Her ne kadar zayıflama diyetlerinde uzak durulsa da karbonhidratlar, enerji metabolizmasında önemli rol oynayan besinlerdir. Vücudun birincil enerji kaynağı olan karbonhidrat, ruh halini dengeleyen serotonin seviyesinin yükselmesine destek sağlar. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta karbonhidrat türü seçimidir. Basit karbonhidratlar olarak nitelendirilen rafine şeker içeren besinler, kan şekerinde ani yükselmelere ve ardından düşmelere neden olarak yorgunluğa ve kendinizi kötü hissetmenize yol açabilir. Gün içinde dinç olmak için tam, kepekli ya da çavdar ekmeği, esmer pirinç, bulgur, yulaf gibi tam tahıllı karbonhidratları tercih edebilirsiniz. Bu besinler yüksek oranda lif içerdikleri için kan dolaşımına yavaş geçer ve kan şekerini yavaş yavaş yükselterek enerji seviyesinin korunmasına yardımcı olur.(3) Sabah enerji veren yiyecekler listesine yulafı ekleyerek süt, yoğurt, meyve ve ceviz ile birlikte hem lezzetli hem de sağlıklı bir kase hazırlayabilirsiniz.

Icon with number 2

Muz

Gün boyu gözlerinizi zorlukla açık tutuyor ve hatta öğleden sonraları adeta bir çöküş yaşıyorsanız bir fincan kahve yerine enerjinizi korumaya yardımcı besin öğeleri açısından zengin bir ara öğün tüketebilirsiniz.(4) Kolay taşınabilir ve rahat tüketilebilir olması sayesinde sürdürülebilir enerji kaynağı için en iyi besin seçeneklerinden biri muzdur. Her ne kadar şeker açısından zengin bir meyve olsa da yüksek lif içeriği ile şekerin sindirimini yavaşlatmayı destekler.(5) Muz, kana farklı hızlarda karışan fruktoz, glikoz ve sakkaroz olmak üzere üç farklı şeker formu içerir. Glikoz ve fruktoz kana hızla karışarak enerji seviyesini birden yükseltmeye destek olur. Sakkaroz ise kan şekerini sabitleyerek enerjinin sürdürülebilir olmasına katkı sağlar.(4)

Icon with number 3

Kuru Fasulye ve Mercimek

Yüksek protein ve lif içeriği ile özellikle vegan beslenenlerin gözdesi olan kuru fasulye ve mercimek, enerji metabolizmasında önemli rol oynayan vitamin, mineral ve diğer bileşenler açısından da zengindir. Özellikle ruh halinin dengelenmesine destek olan serotonin, dopamin, norepinefrin ve gama aminobütirik asit (GABA) gibi nörotransmitterlerin seviyelerini artırmaya destek olan B vitamini için iyi birer kaynaktır. Bunlara ek olarak enerji seviyesini ve modun yükseltilmesine katkı sağlayan çinko, magnezyum, selenyum ve demir açısından da zengindir. Kuru fasulye ve mercimeği tek başına yemek olarak tüketebileceğiniz gibi haşlayarak salata, çorba ve garnitürlerin içine kolayca ekleyebilirsiniz.(6)

Icon with number 4

Ispanak

Gün içinde enerji ve mod düşüklüğünün en önemli nedenlerinden biri demir eksikliğidir. Vücutta demir yetersizliği söz konusuysa başta beyin olmak üzere organ ve dokulara giden oksijen akışında azalma yaşanabilir ve bu durum yorgunluk hissi yaratabilir. Demir açısından zengin bir kaynak olan ıspanağı öğle ya da akşam yemeği olarak tüketebilirsiniz. Kahvaltılarda omlete ekleyebilir ya da güne enerjik bir başlangıç için sabah smoothie’ye birkaç dal ıspanak yaprağı ekleyebilirsiniz.(4)