Kalın kıyafetler içinde gülümseyen çift

 

İş ve Aile Hayatı Arasındaki Dengeyi Sağlamak İçin İpuçları

Pek çok kişi, iş ve aile hayatı arasında bir denge kurmakta zorlanır. Kimi zaman iş yoğunluğundan dolayı sosyal yaşamın keyfini çıkaramayacak kadar yorgun ve bitkin hissedersiniz. Peki, hem işinizden keyif almanızı hem de ailenize vakit ayırmanızı sağlayacak bir çözüm var mı? Şu ipuçlarına göz atmanızı öneririz:

Icon with number 1

Özel aile etkinlikleri planlayın.

Haftada bir veya iki kez, yalnızca ailenize ayıracağınız bir akşamüstü/akşam etkinliği planlamayı deneyin. Bu, birlikte bir yapboz yapmak, yürüyüşe çıkmak veya kutu oyunları oynamak gibi bir etkinlik olabilir. Önemli olan ailenizin onların yanında olduğunuzu ve onlara zaman ayırdığınızı bilmeleridir. Birlikte akşam yemeği yemek de bağ kurmak için harikadır. Yemek süresince, herkes o gün içinde yaptıklarını paylaşabilir.

Icon with number 2

Aile takvimi oluşturun.

Bir pano veya mobil cihazlar kullanarak her bir aile üyesinin takvimini eş zamanlı hale getirin. Hafta sonunda bir saat ayırarak bir sonraki haftanızı planlayın, herkese planlarını sorun, ek bir aktivite/etkinlik varsa bunları programa dahil edin. Böylelikle hem her şeye karşı hazırlıklı olursunuz hem de beklenmedik olayları önleyebilirsiniz. Bu da size zaman kazandırarak evinizde geçirdiğiniz sürenin verimliliğini artırır.

Icon with number 3

İşvereninizle iletişim kurun.

İş yükünüzle ilgili zorluklar yaşıyorsanız veya iş ortamınızda sizi rahatsız eden bir durum varsa işvereninizle konuşmayı deneyin. Şeffaf bir iletişim size bu konuda çözüm sağlayabilir.

Icon with number 4

Kendinize zaman ayırın.

Kendinizi iyi hissettiğinizde daha iyi bir eş, daha iyi bir anne/baba ve daha iyi bir çalışan olursunuz. Kendinize zaman ayırmak, keyifli bir ruh haline sahip olmanızı sağlayacaktır. Örneğin dinlendirici bir banyo yapabilir, kitap okuyabilir veya bir hobinizle ilgilenebilirsiniz.